Державний борг України підвищується, що міжнародні союзники вважають неминучим, але чи мають намір вони пробачити країні, яка веде війну з агресором Росією, принаймні частину запозичень.
Згідно із даними Мінфіну, загальна сума державного та гарантованого боргу України складає 5 490,10 млрд гривень або 143,69 млрд доларів США. В матеріалі «Розуміти та простачити. Чи готові кредитодавці України до списання частини боргу в 2024» Фокус досліджував, яка ситуація з державним боргом України та виявив, що про списання не йдеться.
Підвищення державного боргу є закономірним, оскільки Україна опинилася у непередбачених обставинах через вторгнення РФ і потребує допомоги партнерів, однак, за словами економістки ЦЕС Марії Томіліної, списання боргів може поставити Україну в незручне положення перед кредиторами, а саме, це може призвести до втрати довіри.
За останнім меморандумом МВФ, експертка пояснила, що українському уряду слід працювати над зниженням співвідношення боргу до ВВП до 82% до 2028 року. На думку Томіліної, можливе списання частини боргу може мати негативні наслідки для України.
Списання боргу може поставити Україну в незручне положення перед кредиторами «Зараз, за базовим прогнозом, передбачається, що це співвідношення в 2028 році буде 91,2%, якщо не буде успішної реструктуризації. Тому тут питання саме у реструктуризації боргів, а не їх списанні. 15 млрд доларів — це досить значна сума, приблизно 10,5% від загальної суми державного та гарантованого боргу України на 29 лютого 2024 року. Списання цієї суми може поставити нас в незручне положення перед кредиторами — втрата довіри і ускладнення у отриманні нових кредитів або грантів. Найбільш оптимальним для нас сценарієм є проведення реструктуризації, залучення якнайбільшої кількості грантів та/або довгострокових та низькодохідних кредитів», — розповіли інсайдери.