Часто люди відволікаються від важливих справ або навіть розмов з близькими, щоб перевірити чергове сповіщення на смартфоні, що може значно нашкодити їхньому життю. Журнал Vogue розробив простий спосіб подолання цієї звички.
Усім власникам смартфонів відома історія, коли раптове сповіщення захоплює увагу та змушує відірватися від справ для перевірки. Це може бути важливе повідомлення від коханого чи вподобання фото в соцмережі. «Лайки» на постах активізують центр винагороди у мозку і викликають короткочасну ейфорію. Проте часто сповіщення виявляються просто непотрібною рекламою чи спамом без значущого змісту.
В цьому випадку вони викликають роздратування і стрес, як встановила Асоціація американських психологів. Інше дослідження підкреслило, що людині потрібно приблизно 25 хвилин, щоб відновити концентрацію після відволікання.
Психіатр-консультант Ашутош Шах із лікарні Sir HN Reliance Foundation в Мумбаї пояснив Vogue, що постійна перевірка смартфонів пов’язана зі страхом пропустити щось важливе (Fear of Missing Out, або FOMO). Це психологічний стан, коли людина боїться пропустити інформацію, яка може поліпшити її життя.
«FOMO може призвести до нав’язливої перевірки сповіщень і реакції на них, що ускладнює продуктивну діяльність і викликає тривогу, утворюючи порочний коло. Це погіршує увагу і перериває роботу, навчання та інші щоденні справи, що робить важким повернення до поставлених завдань і їх завершення», — відзначив доктор.
Журналістка Хасіна Джилані вирішила вирішити цю проблему, вимкнувши сповіщення про листи, текстові повідомлення і дії в соціальних мережах, залишивши лише месенджер WhatsApp на випадок дійсно важливих подій.
«Перше, що я помітила, коли вимкнула сповіщення, — це тиша — чиста, благословенна тиша. Хоча колись я можливо здригнулася б від такої перспективи, тепер у мене є докази того, що навіть найнагальніші робочі питання можуть — і будуть — чекати, доки я повернусь до них наступного ранку. А у вихідні, без постійних сигналів, я можу відключитися від телефона на кілька годин, зосереджуючись на фільмі, телешоу або книзі, що лежить під рукою», — поділилася враженнями Хасіна Джилані.